Narodziny polskiego złotego
Zestaw dwóch oryginalnych srebrnych monet!

1 złoty (30 groszy) tymf

Awers przedstawia ukoronowany monogram królewski ICR – Ioannes Casimirus Rex (król Jan Kazimierz), dookoła inskrypcja DAT PRETIVM SERVATA SALVS POTIORQE METALLO EST (Wartość tej monecie nadaje zbawienie ojczyzny, które jest więcej warte od metalu).

Monogram królewski ICR ówcześni odczytywali szyderczo jako Initium Calamitatis Regni – początek nieszczęść królestwa.

Rewers zdobi ukoronowana tarcza czteropolowa, na niej Orzeł, Pogoń, Snopek Wazów oraz nominał XXX GRO POL (30 groszy polskich), dookoła napis MONET NOV ARG REG POL (Moneta nowa srebrna Królestwa Polskiego).

Po bokach tarczy znajdują się inicjały Andrzeja Tymfa – dzierżawcy mennic. Dzierżawił on w latach 1661-1667, wspólnie z bratem – Tomaszem – mennicę krakowską i bydgoską oraz przejściowo, w roku 1663 mennicę lwowską.

1 złoty Żniwiarka

Na awersie numizmatu w centralnym polu znajduje się Orzeł Biały w koronie. Dookoła napis w otoku: RZECZPOSPOLITA POLSKA; pod Orłem data emisji 1924 (lub 1925) i litera będąca znakiem mennicy, w której wybijano monetę.

Rewers monet ukazuje głowę kobiety z warkoczem, w chuście, w lewą stronę. Często nazywana jest żniwiarką. Nad nią nominał; po lewej cztery kłosy zboża.

Akcesoria GRATIS!

Obie monety wraz z Certyfikatem Autentyczności Skarbnicy Narodowej znajdują się w eleganckiej drewnianej szkatule. Do zestawu dołączono kopię okładki czasopisma "Światowid" z 1924 r. o biciu żniwiarek w Filadelfii GRATIS!

Rok 1924 stanowił w dziejach złotego polskiego moment wyjątkowy. Przywrócono wówczas złotego, który zastąpił markę polską. Przypadająca w tym roku setna rocznica tego wydarzenia stanowi doskonałą okazję do przypomnienia dziejów polskiej złotówki. 

Historia złotego liczy sobie pięć wieków. Ordynacja mennicza z 1528 r., będąca częścią reformy monetarnej Zygmunta Starego podawała definicję złotego jako jednostki obrachunkowej (bez odpowiednika w monecie) równej trzydziestu groszom. Relacja 1 zp = 30 groszy utrzymała się przez kolejne wieki.

Pierwsza moneta złotowa została wybita w 1663 r. za Jana Kazimierza i stanowiła odpowiedź na nagląca potrzebę ratowania finansów państwa po potopie szwedzkim. Od tamtego momentu pojawiała się w czasie panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Augusta III Wettyna i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa złoty nie występowała na numizmatach Księstwa Warszawskiego, a jego wartość określano w talarach. Wyjątkiem była moneta w oblężeniu Zamościa w 1813 r. Po ustanowieniu Królestwa Polskiego w 1815 r. złoty polski został utrzymany. Po powstaniu listopadowym, w ramach represji pojawiły się monety dwunominałowe rosyjsko polskie, które stopniowo zastąpiono rublami. W 1867 r. zlikwidowano ostatecznie mennicę warszawską. Ostoją polskości pozostawało przez pewien czas Wolne Miasto Kraków, w którym w 1835 r. pojawiły się złotówki.

Odrodzenie historycznej waluty przyniósł rok 1924, kiedy to przeprowadzono reformę monetarną Władysława Grabskiego, powołano Bank Polski a markę polską zastąpiono złotym polskim. Banknoty i monety, oprócz swej funkcji ekonomicznej, spełniały ważną rolę propagandową. Władze odrodzonego kraju dbały, aby umieszczane na nich przedstawienia upamiętniały walkę o niepodległość, wybitne postacie polskich dziejów czy też ważne wydarzenia ówczesnej historii. Stąd wizerunki Tadeusza Kościuszki, ks. Józefa Poniatowskiego, Emilii Plater czy Bolesława Chrobrego.

Pierwszą monetą II RP o nominale jeden złoty była srebrna "Żniwiarka".

Tak, zamawiam zestaw dwóch srebrnych monet "Narodziny złotego" wraz z Certyfikatem Autentyczności i pudełkiem kolekcjonerskim w cenie jedynie 2350 zł (+25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zamówienie obejmuje tylko opisane monety. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmaty zostaną wysłane w bardzo pięknym stanie zachowania. 

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy. 

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.

Specyfikacja
Emitent:
Polska
Nominał:
2 x 1 złoty
Rok emisji:
1663-1666 (tymf), 1924-1925 (Żniwiarka)
Stan zachowania:
bardzo piękny
Metal:
srebro
Masa:
ok. 6,7 g (tymf), 5 g (Żniwiarka)
Średnica:
ok. 31 mm (tymf), 23 mm (Żniwiarka)