Najdroższy banknot odrodzonej Polski

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w obiegu pozostawały cztery waluty: marka niemiecka, korona austriacka, rubel rosyjski i marka polska, która ostatecznie zastąpiła trzy pierwsze. Przed władzami odrodzonego w 1918 r. kraju stanęło trudne zadanie ujednolicenia ziem polskich na wielu obszarach. Jedną z kluczowych spraw było stworzenie nowego systemu pieniężnego.

28 lutego 1919 r., Sejm RP uchwalił, iż nową walutą odrodzonej Polski będzie złoty. Ze względu na powojenną zawieruchę pierwsze emisje banknotów nominowanych w złotych (1 zł-50 zł) wydrukowano we Francji. Z tego okresu pochodzi niezwykle rzadki banknot o nominale 10 zł z podobizną Tadeusza Kościuszki - jest to obecnie najdroższy polski banknot XX w.

Unikalna replika w Twoim domu

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy wprowadzenia złotego do obiegu, Skarbnica Narodowa ma przyjemność zaoferować nowatorską replikę tego wyjątkowego banknotu. Nie jest to zwyczajny przedruk, lecz emisja wykonana w metalu. Powstała dzięki innowacyjnej i opatentowanej technologii Aurum®. Pozwala ona na specjalną obróbkę i zabezpieczenie metalu.

W efekcie możliwe jest oddanie w pełni piękna historycznego oryginału, ochronienie przed potencjalnym zniszczeniem i nadanie replice unikalnego charakteruJej wiekość (100x50 mm) pozwala na podziwianie najdrobniejszych detali projektu, w którym zwraca uwagę bardzo bogata ornamentyka, a lustrzane wykończenie potęguje blask miedzi.

Bogactwo symboliki

Projekt dziesięciozłotowego banknotu z 1919 r. prezentuje dwa medaliony z portretem bohatera Polski i USA - Tadeusza Kościuszki i ze znakiem wodnym (profil dowódcy). Na rewersie znajduje się dodatkowo nota prawna. Kolorystyka utrzymana jest w odcieniach ciemnogranatowym i ochrowo-brązowym. Uwagę zwraca ornamentyka i nawiązanie do starożytnej symboliki.

Logotyp Banku Polskiego w dolnej części awersu jest przedstawiony na tle wachlarza z liści dębowych. W starożytnym Rzymie dąb oznaczał siłę, moc, potęgę i stałość. Wieniec z liści dębowych stanowił nagrodę za postawę obywatelską. Otrzymywali go żołnierze, którzy w czasie walki uratowali życie współobywatela.

Nominałowi zapisanemu słownie na rewersie towarzyszą rogi obfitości, kaduceusz, kłosy zbóż i koło zębate. Pierwsze oznaczały obfitość darów bożych, jesienne zbiory i płodność. Z kolei kaduceusz (laska ze skrzydełkami, opleciona przez węże) oznaczał pokój i rozwój handlu. Dwa ostatnie elementy symbolizowały rolnictwo i przemysł.

Wymień już teraz 10 zł na 10 zł najdroższego polskiego banknotu XX wieku!

Specyfikacja
Metal:
Miedź
Wymiary:
100 x 50 mm
Masa:
50 mg
Wykończenie:
Lustrzany połysk

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie repliki najdroższego banknotu XX wieku - 10 zł Kościuszko 1919 r. w cenie 10 zł (+ 11,95 zł koszty pakowania i przesyłki). Zakup repliki nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami.

Mam 14 dni na zapoznanie się z repliką – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jej zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już egzemplarza, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisaną replikę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminie sklepu.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie, oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia. Emisję mogę zwrócić w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania - Skarbnica Narodowa zwróci wówczas koszt zakupu.