550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Wybitny polski astronom i uczony
upamiętniony na monecie wybitej w czystym srebrze!

Mikołaj Kopernik to wszechstronny człowiek Renesansu – astronom, matematyk, lekarz, prawnik, ekonomista, urzędnik oraz duchowny. Autor przełomowego dzieła w historii nauki De revolutionibus orbium coelestium, czyli O obrotach sfer niebieskich 
(przedstawiającego wizję Wszechświata), a także prawa ekonomicznego Monetae cudendae ratio, zgodnie z którym pieniądz gorszy wypiera pieniądz lepszy.

W 2023 roku przypada 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji, dla upamiętnienia wybitnego polskiego naukowca, powstała wyjątkowa moneta wybita w 1 uncji (31,1 g) czystego srebra próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej - stemplem lustrzanym.

Moneta została wybita w Mennicy Norweskiej, w której co roku powstaje medal Pokojowej Nagrody Nobla!

Autorem projektu srebrnej monety jest Robert Kotowicz – jeden z najwybitniejszych medalierów na świecie, łączący niezwykłą dbałość o szczegóły z ciekawą wizją artystyczną. Jego realizacje obejmują setki medali i około 200 monet dla Narodowego Banku Polskiego. Jest również autorem kilkudziesięciu monet dla banków i emitentów zagranicznych. W jego bogatym dorobku artystycznym jest ok. 20 monet, które zdobyły międzynarodowe i krajowe nagrody.

Rewers monety przedstawia m.in. portret Mikołaja Kopernika inspirowany obrazem "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" autorstwa Jana Matejki. W tle widać Ratusz Staromiejski w Toruniu, czyli w mieście, w którym urodził się genialny astronom. W lewym dolnym rogu emisji widoczny jest rysunek heliocentrycznego Układu Słonecznego Mikołaja Kopernika z pracy O obrotach sfer niebieskich. Rewers uzupełnia nazwa przełomowego dzieła polskiego uczonego, jego imię, nazwisko oraz rok jego urodzin i śmierci. Awers zdobi pieczęć rządowa emitenta – Niue, nominał – 1 dolar nowozelandzki i rok emisji – 2023.

Autentyczność monety gwarantuje indywidualnie numerowany Certyfikat z miejscem na wpisanie imienia i nazwiska właściciela numizmatu. Do bezpiecznego przechowywania służy specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie z grawerem na wieczku.

Światowa limitacja tej srebrnej monety to tylko 2023 egzemplarze!

Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem tej monety w Polsce.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
1 dolar nowozelandzki
Rok emisji:
2023
Stan zachowania:
menniczy
Stempel:
lustrzany
Metal:
srebro 999/1000
Masa:
31,1 g (1 uncja)
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
2023 egzemplarze na świecie

Tak, zamawiam srebrną monetę masie 31,1 g „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” wraz z Certyfikatem Autentyczności i elegancką szkatułą w cenie 599 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie menniczym.  

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.  

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.