Dokładnie 225 lat temu we włoskim mieście Reggio nell'Emilia powstała "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" znana jako "Mazurek Dąbrowskiego". Ułożył ją Józef Wybicki - pisarz i szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego - wzruszony widokiem maszerujących polskich żołnierzy, którym dowodził gen. Jan Henryk Dąbrowski. Jej pierwsze słowa brzmiały: "Jeszcze Polska nie umarła".

Utwór był protestem przeciwko wymazaniu Polski z mapy Europy. Jego słowa nawiązywały do chlubnych dziejów polskiego oręża oraz dawały nadzieję na powrót do Ojczyzny i odzyskanie niepodległości.

W czasie I wojny światowej pieśń tę śpiewano we wszystkich polskich formacjach wojskowych. Aż wreszcie w 1927 roku została uznana za oficjalny hymn narodowy, wyprzedzając m.in.: „Rotę” i „Warszawiankę”.

Dla upamiętnienia 95. rocznicy tego ważnego wydarzenia powstała moneta wybita w aż 1 uncji (31,1 g) szlachetnego, czystego złota próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej – najcenniejszej dla Kolekcjonerów.

Na rewersie emisji znajdują się: gen. J.H. Dąbrowski na koniu w otoczeniu piechurów uzbrojonych w karabiny skałkowe oraz doboszy Księstwa Warszawskiego. Uzupełnieniem jest sztandar z napisem „Pieśń Legionów” oraz orzeł w koronie podrywający się do lotu. W otoku napis: MAZUREK DĄBROWSKIEGO 1792 POLISH NATIONAL ANTHEM 1927 (pol. polski hymn narodowy). Awers zdobi pieczęć rządowa emitenta – Niue.

Autorem projektu jest Robert Kotowicz – wybitny artysta, rzeźbiarz i medalier, którego prace zdobyły wiele nagród zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Co ważne, do monety dołączone są GRATIS:

  • kopia rękopisu „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, skreślonego ręką Józefa Wybickiego, ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, wyeksponowana w eleganckiej białej ramce, którą można powiesić na ścianie,
  • płyta CD z archiwalnymi, przedwojennymi nagraniami pieśni patriotycznych, m.in.: „Boże coś Polskę”, „My Pierwsza Brygada”, „Warszawianka”. Zawiera pierwsze zarejestrowane nagranie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Autentyczność monety gwarantuje indywidualnie numerowany Certyfikat. Do bezpiecznego przechowywania przeznaczone jest specjalnie zaprojektowane pudełko kolekcjonerskie wykonane z drewna bukowego, z fragmentem zapisu nutowego na wieczku oraz numeracją zgodną z Certyfikatem.

Światowa limitacja monety to zaledwie 250 egzemplarzy. Skarbnica Narodowa jest jedynym oficjalnym dystrybutorem złotej monety o masie 1 uncji „Mazurek Dąbrowskiego” w Polsce.


„Mazurek Dąbrowskiego” towarzyszy Polakom już od 225 lat. Wykonywany w czasie zrywów niepodległościowych i wojen stał się oznaką polskości i ducha narodu. Jest jednym z najważniejszych symboli narodowych, niosącym głęboki przekaz emocjonalny i przywodzącym na myśl wielowiekowe dziedzictwo naszej Ojczyzny.

Specyfikacja
Emitent:
Niue
Nominał:
100 dolarów
Rok emisji:
2022
Stan zachowania:
Menniczy
Stempel:
Lustrzany
Metal:
Złoto 999/1000
Masa:
1 uncja
Średnica:
38,61 mm
Limitacja:
250 egzemplarzy

Tak, chcę skorzystać z wyjątkowej oferty. Proszę o przesłanie złotej monety "Mazurek Dąbrowskiego" z płytą CD, kopią rękopisu hymnu, Certyfikatem Autentyczności oraz pudełkiem kolekcjonerskim w cenie 14 450 zł (+ 25 zł koszt pakowania i przesyłki kurierskiej). Zakup nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży. Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.