300. rocznica holenderskiego osadnictwa na Long Island upamiętniona na amerykańskiej srebrnej półdolarówce!

Wyjątkowy srebrny dolar upamiętnia 300. rocznicę osadnictwa europejskiego, a dokładnie holenderskiego na wyspie Long Island.

Tę unikalną monetę Mennica Stanów Zjednoczonych wybiła w 1936 roku w srebrze wysokiej próby 900/1000. Obecnie monety te są coraz trudniej dostępne w pożądanym stanie zachowania, dlatego choć jeden egzemplarz powinien znaleźć się w zbiorach każdego Kolekcjonera amerykańskich numizmatów!

Awers emisji przedstawia dwie głowy zwrócone w prawo - holenderskiego osadnika oraz Indianina z plemienia Algoników. W otoku widnieją napisy: "LIBERTY" ("Wolność") oraz "E PLURIBUS UNUM" ("Jedno z wielu" / "Jedno uczynione z wielu"). 

Na rewersie monety widnieje holenderski, stylizowany trzymasztowy statek płynący w prawo. Na falach, które go unoszą, widnieje napis: "IN GOD WE TRUST" ("Bogu ufamy"/"W Bogu pokładamy nadzieję"), poniżej data emisji oraz informacja o rocznicy: "LONG ISLAND TERCENTENARY". W otoku umieszczona jest nazwa kraju emitenta: UNITED STATES OF AMERICA oraz nominał: HALF DOLLAR.

Autorem projektu monety był Howard Kenneth Weinman, syn słynnego artysty medaliera i autora amerykańskich monet Adolpha Alexandra Weinmana. Dwaj Weinmanowie – ojciec i syn, stali się drugim rodzinnym duetem, który projektował monety USA.

Tylko z monetą wyjątkowe akcesoria GRATIS!

Moneta umieszczona jest w specjalnej ochronnej kapsule. Do efektownego i bezpiecznego przechowywania numizmatu służy pudełko kolekcjonerskie. Autentyczność i czystość kruszcu (srebro wysokiej próby 900/1000) oraz kunszt wykonania potwierdza Certyfikat Skarbnicy Narodowej.

Dodatkowo do monety dołączona jest kolorowa reprodukcja mapy Long Island z 1933 roku w specjalnej tubie. Mapa wydrukowana jest na kremowym papierze o wymiarach 45 x 32 cm.

Autorem oryginalnej mapy był Courtland Smith. Smith przedstawił wszystkie rejony wyspy Long Island, poczynając od Brooklynu i Queens (dziś dzielnice Nowego Jorku), poprzez hrabstwo Nassau, aż do hrabstwa Suffolk. Uwzględnił ważne punkty orientacyjne, jak np. słynną latarnię morską Montauk na wschodnim krańcu wyspy. Bordiurę dookoła mapy ozdobił ilustracjami przypominające ważne historyczne daty, miejsca i osoby związane z Long Island.

Historyczna moneta "Long Island" dostępna jest w bardzo pięknym stanie zachowania. Oznacza to, że może posiadać nieznaczne ślady zużycia w obiegu, lekkie wytarcia wyższych partii reliefu, drobne rysy oraz małe skaleczenia brzegu monety.

Specyfikacja
Metal:
Srebro próby 900/1000
Stan zachowania:
Bardzo piękny
Waga:
12,5 g
Średnica:
30,6 mm
Kraj emisji:
Stany Zjednoczone Ameryki
Nominał:
1/2 dolara
Rok emisji:
1936

Pierwszym Europejczykiem, który zobaczył Long Island był żeglarz angielskiego pochodzenia Henry Hudson. Podczas wyprawy w 1609 roku, zorganizowanej przez Holendrów dopłynął w rejon ujścia rzeki Hudson, nazwanej tak na jego cześć. Eksploracja tych terenów zapoczątkowała rozwój osadnictwa holenderskiego i powstanie m.in. Nowego Amsterdamu na obszarze dzisiejszego Manhattanu w Nowym Jorku.

Pierwszy akt prawny dotyczący ziemi na Long Island pochodził z 1636 roku i dotyczy ziemi przekazanej dwóm holenderskim kolonistom. Holendrzy nazwali jedną ze swoich osad „Breuckelen”, od której to nazwy wywodzi się współczesne określenie Brooklyn. W latach 60. XVII tereny te zajęły wojska angielskie i włączyły do brytyjskiego imperium kolonialnego.

Dla upamiętnienia 300 lat holenderskiego osadnictwa na wyspie Long Island w 1936 roku Stany Zjednoczone wyemitowały srebrną półdolarówkę. Projekt wybicia monety z tej okazji został zatwierdzony przez Kongres USA 13 kwietnia 1936 roku. Za jego realizację odpowiadała mennica w Filadelfii. Zgodnie z decyzją kongresu monety miały być bite tylko przez 12 kolejnych miesięcy w nakładzie 100 tys. sztuk. Ciekawostką jest fakt, że na monetach wybitych w 1937 roku widniała data 1936 r.

W maju 1936 roku na Long Island odbyły się liczne imprezy okolicznościowe upamiętniające przybycie pierwszego holenderskiego osadnika na wyspę. Z tej okazji powołany został specjalny komitet (ang. The Long Island Tercentenary Committee), który sprawował pieczę nad organizacją i odpowiednim zapleczem finansowym tych hucznych obchodów. Odpowiadał on również za późniejszą dystrybucję wybitych dolarów do banków na Long Island i w Nowym Jorku.

Tak, zamawiam srebrną półdolarówkę z 1936 roku „300. rocznica holenderskiego osadnictwa na Long Island” z Certyfikatem Autentyczności, eleganckim pudełkiem kolekcjonerskim i reprodukcją mapy Long Island z 1933 roku. Otrzymam tę wyjątkową emisję w korzystnej cenie 990 zł.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym produktem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów jego zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany produkt. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty otrzymania zamówienia. Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia. Emisję mogę zwrócić w ciągu 14 dni od daty jej otrzymania - Skarbnica Narodowa zwróci wówczas koszt zakupu.