Historyczne monety z okresu Dzikiego Zachodu

Kompletny zapis epoki kowbojów, Indian, szeryfów i bandytów w cennych kruszcach

Historia Dzikiego Zachodu przedstawiona na kolekcjonerskich monetach

Historia Dzikiego Zachodu przedstawiona na kolekcjonerskich monetach

  • Najważniejsze monety z epoki Dzikiego Zachodu
  • Cenne metale: złoto, srebro, brąz
  • Magnetyczna kapsuła i lakierowana, drewniana szkatuła
  • Bogate materiały informacyjne na temat każdej monety
Rodzaj: Pojedynczy produkt
Ilość: Ostatnie sztuki
Cena: 4 950 zł

DZIKI ZACHÓD 

Należące do tej epoki monety zostały unieśmiertelnione przez tytuły klasycznych filmów takich jak Za garść dolarów i Za kilka dolarów więcej. Numizmaty te są wspomnieniem okresu amerykańskiej historii, w którym pionierzy poszukiwali sławy, fortuny i swojego własnego miejsca w Ameryce; był to okres przygód, niebezpieczeństw i na pierwszy rzut oka nieskończonych możliwości. Ducha tego czasu przywołują także imiona Kita Carsona, Geronima, Siedzącego Byka, Wyatta Earpa, Doca Hollidaya, Annie Oakley, Jesse’ego Jamesa, Billy’ego Kida, Calamity Jane i Buffalo Billa. 

W skład zestawu wchodzą prawdziwe ikony amerykańskiej numizmatyki:

SREBRNY DOLAR MORGANA - MONETA KOWBOJÓW

Żadna moneta nie odzwierciedla historii pionierów Zachodu lepiej niż srebrny dolar Morgana, nazywany królem amerykańskich monet. Ten wyjątkowy pieniądz po raz pierwszy wybito w 1878 r. Ze względu na pokaźny rozmiar oraz wagę zwyczajowo przezywano go „kołem wozu”. Dolary Morgana były powszechnie stosowanym środkiem płatniczym na amerykańskim Zachodzie.

Duża część srebra użytego do produkcji dolarów Morgana pochodziła z Żyły Comstocka w północnej Newadzie – odkryto tam najbogatsze pokłady srebra w Ameryce. Odkrycie kruszcu w Żyle Comstocka w późnych latach 50. XIX w. miało równie wielkie znaczenie, jak w poprzedniej dekadzie odkrycie kalifornijskiego złota. Złoże srebra było tak rozległe i bogate, że w każdym kolejnym tygodniu kopalnię opuszczał kruszec o łącznej wartości miliona dolarów

ZŁOTY PÓŁORZEŁ Z PERSONIKACJĄ WOLNOŚCI – MONETA AMERYKAŃSKIEGO SNU

Obok srebrnych Morganów w miastach Dzikiego Zachodu używano także licznych złotych monet. Stały się one bardziej dostępne dzięki kalifornijskiej gorączce złota w połowie XIX w., aczkolwiek pierwsze złote emisje amerykańskie datują się już na rok 1795. Godność najstarszej złotej monety Stanów Zjednoczonych należy wspólnie do dwóch monet: dziesięciodolarowej (zwanej orłem) i pięciodolarowej (półorłem).

8 REALI MEKSYKAŃSKICH – MONETA BANDYTÓW 

Po uzyskaniu niepodległości, na mocy ustawy Kongresu z 2 kwietnia 1792 r. powstała w Filadelfii  pierwsza mennica Stanów Zjednoczonych. Jednak młodemu narodowi brakowało początkowo środków do produkcji niezbędnej ilości pieniądza. W rezultacie seria ustaw Kongresu z lat 1793–1857 ustanowiła gamę zagranicznych monet z Europy i Ameryki Południowej prawnym środkiem płatniczym, obowiązującym równolegle do nowego dolara USA. 

Do najpopularniejszych zaliczała się meksykańska moneta o nominale 8 reali, znana pod nazwą piece-of-eight („dzielona po osiem”). Monety te miały pozostać w szerokim użyciu na Dzikim Zachodzie aż do 1857 r., kiedy przestały być uznawane za prawny środek płatniczy. Jednak nawet po tej dacie meksykańskie ośmiorealówki pozostawały ważną częścią dziejów Dzikiego Zachodu. W oczach wielu skazańców granica Meksyku stanowiła schronienie, a w związku z tym liczne, co bardziej niesławne postaci Dzikiego Zachodu spotkały się z tymi monetami na drodze ucieczki, gdy zamierzały w Meksyku ukryć się przed wymiarem sprawiedliwości albo łowcami nagród.

CENT Z GŁOWĄ INDIANKI – MONETA RDZENNYCH AMERYKANÓW

Ekspansja na zachód poszerzyła granice Stanów Zjednoczonych o przeszło trzy miliony mil i przygotowała dla USA drogę do roli jednego z najpotężniejszych państw XX wieku. Przyniosła jednak bezmiar cierpienia, zniszczenia i strat kulturowych zamieszkującym zachodnie równiny rdzennym plemionom takim jak: Apacze, Siuksowie, Czirokezi, Czejenowie, Pueblowie, Hopi i Nawahowie. Część amerykańskich szczepów opierała się napływowi białych osadników, odnosząc przy tym sławne zwycięstwa, np. nad Little Bighorn w 1876 r.; ostatecznie jednak rdzenni Amerykanie zostali pokonani.

Tak zwany „cent z głową Indianki”, wchodzący w skład tego zestawu, został po raz pierwszy wyemitowany w 1864 r., kiedy ekspansja na zachód toczyła się w najwyższym tempie. Te małe monety z brązu stanowiły ważną część codziennych transakcji pieniężnych na całym kontynencie amerykańskim, w tym także na Dzikim Zachodzie. Może wydawać się dziwne umieszczenie na walucie USA portretu indiańskiej księżniczki w okresie niezgody i konfliktów między osadnikami a rdzennymi Amerykanami. W rzeczy samej niektórzy sugerują, że wizerunek nie przedstawia indiańskiej księżniczki, lecz raczej kolejne z wyobrażeń Miss Liberty (personifikacji wolności i symbolu Ameryki), tym razem ozdobionej indiańskim nakryciem głowy.

Cena: 4 950 zł
Specyfikacja
Metal:
Złoto 900/1000; Srebro 900-903/1000, Brąz
Jakość:
Bardzo piękna
Waga:
8,36 g; 27,07 g; 26,73 g; 3,11 g
Średnica:
21,6 mm; 38 mm; 38,1 mm; 19 mm
Kraj emisji:
USA, Pierwsza Republika Meksykańska
Nominał:
5 dolarów, 1 dolar, 8 reali, 1 cent
Rok emisji:
1824-1921