W roku 1938 przypadła 75. rocznica bitwy pod Gettysburgiem (1863 r.), jednego z najważniejszych starć zbrojnych podczas wojny secesyjnej. Z tej okazji Mennica Stanów Zjednoczonych wyemitowała srebrną półdolarówkę, która stała się jednym z najpopularniejszych okolicznościowych numizmatów.

Monetę wybito w 1937 r., z datą: 1936 r. Maksymalny nakład określono na 50 000 egzemplarzy. Numizmat powstał w mennicy w Filadelfii. Półdolarówki rozprowadzano po 1,65 dolara za sztukę. Niesprzedany nakład – 23 100 sztuk trafił z powrotem do mennicy i został przetopiony.

Wykonanie projektu monety zlecono Frankowi Vittorowi (1888-1968), znanemu amerykańskiemu rzeźbiarzowi włoskiego pochodzenia (włoskie nazwisko: Francesco Fabio Vittori), który słynął ze swego upodobania kolosalnych przedstawień, pełnych heroizmu.

Na awersie artysta przedstawił dwóch weteranów wojny domowej, walczących po przeciwnych stronach, żołnierzy Unii i Konfederacji. W oryginalny sposób połączył słowo LIBERTY z narodowym mottem USA: E PLURIBUS UNUM (Z wielu jeden), dla których litera „E” stanowiła łącznik. Jako motyw rewersu zaproponował godła Unii i Konfederacji, które toczyły wojnę przez cztery lata.

Moneta, którą mamy w ofercie, pochodzi ze zbiorów Fundacji Gettysburskiej, której celem jest poszukiwanie funduszy i ochrona zbiorów związanych z bitwą gettysburską, a także pielęgnowanie pamięci o poległych. W zasobach fundacji znajduje się niecałe 1 000 egzemplarzy doskonale zachowanych monet w stanie menniczym. Każdy z egzemplarzy wzbogacony jest o oryginalny certyfikat pochodzenia monety i historię z nią związaną.

Do monety dołączony jest znaczek okolicznościowy wyemitowany w stulecie bitwy gettysburskiej. Obie emisje w stanie nieobiegowym umieszczone zostały w ekskluzywnej drewnianej szkatule

Specyfikacja
Metal:
srebro 900/1000
Stan zachowania:
menniczy
Waga:
12,5 g
Średnica:
30,6 mm
Kraj emisji:
USA
Nominał:
pół dolara
Rok emisji:
1937
Limitacja:
jeden z niespełna 1000 egz. w zbiorach Fundacji Gettysburskiej

Wojna secesyjna 1861–1865 była najkrwawszym konfliktem jaki miał miejsce w dziejach USA. W walkach uczestniczyło ponad 3 mln żołnierzy, zginęło ponad 600 tys. Wojna spowodowała ogromne straty gospodarcze, zwłaszcza na południu kraju. Przyczyniła się do zniesienia niewolnictwa.

Amerykańskie społeczeństwo pod koniec XVIII wieku z nadzieją patrzyło w przyszłość. Kolonie wywalczyły sobie wolność i uwolniły się od brytyjskiej dominacji. W 1787 r. przyjęto Konstytucję Stanów Zjednoczonych. Amerykanów łączyła wspólna przeszłość, język, religia i wizja przyszłego życia. Jednak w połowie XIX wieku wspólnota zaczęła się rozpadać. Pomiędzy północą a południem kraju rysowała się coraz większa przepaść. W stanach północnych dynamicznie rozwijała się gospodarka i przemysł. Południe funkcjonowało w oparciu o wielkie plantacje i pracę niewolniczą. Koncentrowało się głównie na produkcji rolnej. Mieszkańcy północy z niechęcią patrzyli na wyzysk czarnoskórej ludności i głosili zasadę, że wszyscy rodzą się równi.

W roku 1861, głosami północnych i zachodnich stanów, na prezydenta wybrano Abrahama Lincolna, popierającego ruch wyzwolenia Afro-Amerykanów. Bogaci właściciele ziemscy z południa odebrali to jako zapowiedź ataku na ich uprzywilejowaną pozycję i dotychczasowy styl życia. Siedem stanów południowych, opartych na niewolnictwie, wystąpiło z Unii i utworzyło tzw. Konfederację.

Gdyby stany północne zgodziły się na secesję wówczas prawdopodobnie obie części kraju mogłyby współistnieć. Jednak Lincoln odrzucał taką możliwość. Twierdził, że konstytucja obowiązuje wszystkich sygnatariuszy i tylko za zgodą wszystkich zainteresowanych stron można dokonać zmian, w tym wystąpić z Unii. To przekreśliło możliwość pokojowego współistnienia północy i południa. Iskrą, która rozpoczęła wojnę domową było zajęcie przez konfederatów Fortu Samter w Południowej Karolinie w kwietniu 1861 r. Lincoln zadecydował o jego odbiciu. Tak rozpoczęła się wojna, która pochłonęła kilkaset tysięcy ofiar.

Najważniejsza bitwa wojny secesyjnej rozegrała się pomiędzy 1 a 3 lipca 1863 r. pod Gettysburgiem w stanie Pensylwania. Bitwa pochłonęła największą liczbę ofiar. Często jest opisywana jako punkt zwrotny wojny domowej ze względu na zdecydowane zwycięstwo Unii. Na polu walki starła się Armia Potomaku (Unia – stany północne) dowodzona przez gen. George’a G. Meade’a z Armią Północnej Wirginii (Konfederacja – stany południowe) gen. Roberta E. Lee. W pierwszej walczyło ponad 100 tys. żołnierzy, liczebność drugiej szacowano na ok. 75 tys. Straty Unii wyniosły ponad 23 tys. zabitych, rannych i zaginionych. Konfederacja straciła ok. 28 tys. ludzi.

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej propozycji. Proszę o przesłanie okolicznościowej srebrnej półdolarówki ze zbiorów Fundacji Gettysburskiej wraz ze znaczkiem w cenie jedynie 4990 zł (plus 25 zł koszty pakowania i przesyłki kurierskiej). Przesyłka płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę wybrać również szybką płatność elektroniczną.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tym zestawem – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki z zestawem pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany numizmat wraz ze znaczkiem. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Ogólnych Warunkach Umowy Sprzedaży.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.