Fanam indyjski – złota moneta maharadżów!

Fanam to słowo określające niewielkie złote monety Indyjskie, emitowane przez państwa na południu subkontynentu indyjskiego. Po raz pierwszy zostało użyte prawdopodobnie już w XII-XIII wieku. Okres największej popularności fanamów przypadł między 1700 a 1830 rokiem. Numizmaty wybijano m.in. w Imperium Marathów, Maysuru, Koczin, Kodagu, Królestwie Travancore, Nagapattinam, Tuticorin, Imperium Wielkich Mogołów oraz na Cejlonie.

Jako pierwowzór numizmatów posłużyły nasiona drzewa sandałowego (łac. Adenanthera pavonina). W Indiach tym małych nasion używano jako jednostki wagi do drobnych miar, w tym ważenia złota. Wagowo były one prawie identyczne. Ciężar nasion, podobnie jak fanamów wynosił ok. 0,35 g. Na monetach pojawiały się stylizowane linie, kropki, wyobrażenia bóstw, zwierząt oraz symbolika związana z hinduskimi legendami.

Złota moneta Indyjska, a okres kolonialny

Monet tych używano także w okresie kolonialnym. Na obszarach dominacji holenderskiej jeden fanam odpowiadał wartości pięciu stuiverów. Brytyjczycy szacowali wartość fanama na 1/8 rupii. Fanamy pozostawały w obiegu do 1949 r., kiedy zostały zastąpione przez rupie.

Małe rozmiary monety sprawiały dużą trudność przy ich liczeniu. Dla ułatwienia wprowadzono specjalną płytkę. Posiadała ona określoną ilość otworków, które wielkością odpowiadały fanamom. Na płytkę rzucano niewielką ilość monet i delikatnie potrząsano. Pojedyncze monety trafiały do otworków, resztę zgarniano ręką. Był to niezwykle prosty i skuteczny sposób operowania tak małymi pieniędzmi.

Fanam środkiem płatniczym

Spośród państw, które używały fanama jako środka płatniczego największą pozycję i wpływy osiągnęło Imperium Wielkich Mogołów, obejmujące znaczną część Indii. Istniało formalnie od roku 1526, kiedy to Zahir ad Din Babur pokonał muzułmańskiego sułtana Delhi i przybrał tytuł wielkiego mogoła.

Do monety została dołączona lupa powiększająca.

Specyfikacja
Metal:
złoto
Stan zachowania :
bardzo piękny
Waga:
0,3-0,4 g
Średnica:
5-9 mm (zwykle ok. 7 mm)
Region emisji:
południowe Indie
Nominał:
fanam
Lata emisji:
wiek XVI-XVIII

Tak, zamawiam złotą monetę indyjską "fanam" wraz z Certyfikatem Autentyczności i szkłem powiększającym, w cenie 399 zł (+12,95 zł koszt pakowania i przesyłki). Zamówienie obejmuje tylko opisaną monetę. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia oferty. Numizmat zostanie wysłany w stanie zachowania: bardzo piękny.

Przysługuje prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, e-mailem lub osobiście. Wraz z przesyłką dostarczony zostanie wzór odstąpienia od umowy.

Zwrotu przesyłki należy dokonać w terminie do 14 dni od dnia odstąpienia od umowy (zwrot na koszt zamawiającego). W przypadku odesłania opłaconego już numizmatu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni.

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy Narodowej listownie, telefonicznie lub emailem. Procedura rozpatrywania reklamacji znajduje się w Regulaminie sklepu.

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.