Unikalny srebrny denar hełmowy rycerzy krzyżowców z Antiochii

Na awersie monety widzimy głowę w hełmie nosowym, zwróconą w lewo. Był to bardzo popularny element zbroi w XIII wieku, prosty i niezwykle skuteczny. Masywny blok żelaza od czoła do szczęki zapewniał ochronę przed ciosami mieczem zadawanymi na twarz.

Poniżej hełmu widzimy kolejny ważny element stroju rycerza — kolczugę. Na monecie składa się ona z półksiężyców, nawiązując do położenia Księstwa Antiochii na Bliskim Wschodzie. Po prawej stronie rycerza widnieje pięcioramienna gwiazda, a po lewej półksiężyc.

Napis w otoku głosi: +BOAHVHDVS — Boemund. To imię Krzyżowca, który zdobył Antiochię w 1098 roku i utworzył tam chrześcijańskie księstwo. To również imię jednego z jego następców, który kazał wybić unikalną monetę

Rewers monety zdobi krzyż typowy dla francuskich denarów z tego okresu. Jego wizerunek podkreślał związki Antiochii z Europą i chrześcijaństwem. W lewym górnym kącie krzyża znajduje się półksiężyc skierowany w dół.

Antiochia – potężne chrześcijańskie księstwo na Bliskim Wschodzie

W 1098 roku krzyżowcy rozpoczęli oblężenie silnie ufortyfikowanego miasta Antiochia, które leżało na terenie dzisiejszej Turcji, nad rzeką Orontes. Kolejne próby zdobycia twierdzy nie przynosiły rezultatów. Krzyżowcy poprosili budzącego lęk i podziw rycerza Boemunda, aby objął dowództwo. Wojownik z rodu de Hauteville zgodził się je przyjąć, ale pod jednym warunkiem. Obietnicy oddania mu władzy nad miastem w razie jego zdobycia.

Waleczny i przewidujący, sprostał wyzwaniu. Zajął z łatwością miasto, następnie odparł kontratak sił muzułmańskich. Po tym zwycięstwie utworzył Księstwo Antiochii, które pozostawało pod rządami jego rodu przez kolejne 170 lat. Władze sprawowali kolejni kuzyni.

Lata świetności chrześcijańskiego księstwa Antiochii przypadają na lata 1163-1201, czyli okres rządów Boemunda III. To właśnie on rozkazał wybić w cennym srebrze monetę, której niewielka ilość udało nam się zdobyć dla kolekcjonerów Skarbnicy Narodowej. Radzimy nie zwlekać z decyzją!

Rządy rodu Boemunda trwały w Antiochii aż do 1268 roku. Sułtan egipskich mameluków Bajbars zdobył wtedy miasto i położył kres istnieniu dumnego chrześcijańskiego księstwa na Bliskim Wschodzie.

Specyfikacja
Emitent:
Księstwo Antiochii
Nominał:
1 denar (denier)
Lata emisji:
1163-1201
Stan zachowania:
bardzo piękny
Metal:
srebro
Masa:
ok. 1 g
Średnica:
ok. 18 mm

Tak, chcę skorzystać z tej specjalnej propozycji. Proszę o przesłanie mi srebrnego denara hełmowego krzyżowców za jedyne 750 zł (+ koszty przesyłki 11,95 zł). Przesyłka płatna za pobraniem u doręczyciela lub mogę wybrać również szybką płatność elektroniczną.

Mam 14 dni na zapoznanie się z tą monetą – przysługuje mi pełne prawo do zwrotu w tym okresie oraz do otrzymania zwrotu kosztów zakupu. W przypadku odesłania opłaconego już produktu, zwrot pieniędzy zostanie dokonany w ciągu 14 dni. Koszty zwrotu przesyłki z zestawem pokrywa zamawiający.

Nie ponoszę żadnego ryzyka – zakup ten nie wiąże się z dalszymi zobowiązaniami. Zamówienie obejmuje tylko opisany numizmat w bardzo pięknym stanie zachowania. Dostawa odbędzie się najpóźniej w ciągu 30 dni od daty złożenia zamówienia. 

Reklamacje można zgłaszać w siedzibie Skarbnicy. Reklamacje są rozpatrywane zgodnie z procedurą opisaną w Regulaminem sklepu.

Przysługuje mi prawo odstąpienia od umowy, w ciągu 14 dni od momentu odbioru przesyłki. Aby skorzystać z prawa odstąpienia od umowy, należy poinformować o tym Skarbnicę Narodową pisemnie, telefonicznie, emailem lub osobiście, używając dostarczonego wraz z przesyłką wzoru odstąpienia od umowy. Wystarczy odesłać go w ciągu 14 dni od odebrania przesyłki. 

Składając zamówienie oświadczam, że zapoznałem(am) się z Regulaminem sklepu i akceptuję jego postanowienia.