Numizmatyka – kolekcjonerskie monety złote i srebrne dostępne w sklepie numizmatycznym

Zaloguj

Moje konto:

801 811 800
Koszyk jest pusty

W ostatni weekend października Skarbnica Narodowa zorganizowała wystawę z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Podczas wydarzenia, które odbyło się w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie można było podziwiać numizmaty poświęcone historii  naszego kraju i jego drogi do wolności.

– „11 listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w historii naszego narodu. Po 123 latach spędzonych pod zaborami udało się nam odzyskać wolność, a wszystko dzięki determinacji, walce oraz odwadze naszych przodków i wielu wybitnych jednostek. Jednym z ludzi, którzy przyczynili się do tego historycznego zdarzenia był Józef Piłsudski. To właśnie wokół jego postaci postanowiliśmy skupić naszą wystawę” – komentuje Adam Zieliński ze Skarbnicy Narodowej.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostały numizmaty poświęcone nie tylko niepodległości, ale i innym wydarzeniom historycznym związanym z drogą naszego narodu do wolności, a także wielkim postaciom sceny politycznej, które przyczyniły się do ostatecznego zwycięstwa. – „Zobaczyłam wiele interesujących i pięknych numizmatów, które wprowadziły mnie w nastrój refleksji nad  setną rocznicą odzyskania niepodległości. Szczególnie oczarowały mnie gipsowe płaskorzeźby, które uzmysłowiły mi jak niesamowitym, skomplikowanym i dokładnym dziełem jest każdy numizmat. Takie zestawienie historii i numizmatyki to świetna inicjatywa” – skomentowała jedna z odwiedzających.

Głównym punktem wydarzenia była kilogramowa moneta wybita przez Mennicę Norweską ze srebra próby 999/1000. Ukazuje ona dostojne popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. – „Moneta wielkości dłoni dorosłego mężczyzny robi niesamowite wrażenie. Do tej pory widziałem tylko monety wielkości kilkunastu czy kilkudziesięciu milimetrów – teraz wiem, że wszystko zależy od fantazji projektantów. Jestem mile zaskoczony” – powiedział nam pasjonat numizmatyki odwiedzający wystawę.

– „Zdecydowaliśmy się na pokazanie również stempli menniczych i gipsowych projektów, czyli krótko mówiąc przedstawiliśmy etapy poprzedzające bicie monet i medali” – dodaje Adam Zieliński. Dzięki płaskorzeźbom wykonanym w gipsie możemy zaobserwować precyzję, jaką wykazują się projektanci numizmatów. To na podstawie gipsów wykonywane są stemple niezbędne do dalszej produkcji. – „Zebraliśmy gipsy autorstwa najwybitniejszych polskich projektantów. Cała wystawa to nasz hołd dla ludzi poległych w walce za niepodległość Polski” – mówi Adam Zieliński.